תקצירי קורסים כיתות ג'-ד' (יום חמישי)

תשע"ט

"הצל שלי ואני"סמדר בקלש ושחק איתן

האבולוציה הטכנולוגית, ייצרה ומייצרת סביבה משתנה בקצב מהיר. שינויים אלו מחייבים שינוי גם אצלנו. האם אנו יודעים לעשות זאת? האם נדע להתמודד עם הקצב ההולך וגובר?

הקורס מהווה שער כניסה למרכז בכך שהוא מייצר סביבה מאקלמת, שיח פתוח ומעניק כלים ומיומנויות בסיסיים להם תדרשו, גם בהמשך דרככם.
נעמיק, נבחן ונחקור את הערך אחריות – מהי אחריות? האם ישנן סוגים של אחריות? מתי אפשר ורצוי לקחת או להעניק אחריות.

חלק ממהות העשייה במרכז היא לייצר שותפות ולעודד אתכם לקחת אחריות על תהליך הלמידה. אתם תכתיבו את סדר היום, ובאמצעות ההנחיה שלנו המורים, תעמיקו בסוגיות המעסיקות אתכם.
הסוגיות שנעסוק בהם: תקשורת, הקשבה, עבודת צוות, חלוקת תפקידים, מו"מ, גישור, ניסוח, חשיבה על חשיבה, הערכה, מיומנויות כפיים תוך דיוק ועוד. הכול תוך עשייה חווייתית, התנסות, הרבה עבודה משותפת, שימוש במשחק ובחומר.
בנוסף ננסה להגדיר את המיומנויות החשובות יותר עבורנו, את אלו שיוכלו לסייע לנו בעתיד ובהן נעמיק. במקביל נלמד מושגים ונייצר שפה אשר תשמש אותנו ככלי ותלווה אתכם לבתי הספר, שם תעשו בה שימוש ותוכלו כמובן להעבירה הלאה, לפתח ולגדול עמה.
מעבר לטיפול בנושאים חברתיים ורגשיים, נלמד איך מציגים דברים – מיומנויות הגדרה, ניסוח, כתיבה והצגה – שלב ההוכחה. בשלב זה כל אחד מכם יציג את הרעיונות, הדעות והרגשות שלו אל מול קהל. עצם העשייה, המשובים של המורים והשותפים לכיתה לאורך הסמסטר ובסופו, יספקו לכל תלמיד הערכה מגוונת ומעשירה. המטרה היא שכל אחד מכם ירגיש את השינוי בעצמו ובתוכו.

אנו מאמינים כי חינוך ערכי ועמוק הוא הבסיס לאנשים טובים ומאושרים יותר ומכאן לחברה ותרבות פורחת. "התרבות שלנו איננה גורמת לאנשים להרגיש טוב עם עצמם. ואתה צריך להיות מספיק חזק כדי לומר שאם התרבות איננה עושה זאת, אינך קונה אותה". מורי שוורץ

 

"המעבדה של דר' פרנקנשטיין" – יורם גרניט

במעבדה של דר' פרנקנשטיין נחקור את העולם ע"י ניסויים ותרגילים שונים שיסייעו לנו להבין את עצמנו ואת מה שקורה סביבנו.

בקורס כל אחד מאיתנו יהפוך "לדר' פרנקנשטיין" הבונה ובורא עולמות. בעולמות שנברא: נטייל, ניצור, נחקור ונלמד, נחפש ונמצא את "עצמנו". נתאמן בלבצע בחירות נכונות בין שלל האפשרויות שהעולם שבראנו מציע.
נשתמש בכוחות היצירתיים שלנו בכדי לספר לעולם את הסיפור הייחודי שלנו, כשאנו מתנהלים בתפקיד הגיבור הראשי – כל אחד בסרט/ובסיפור שלו.
נשמש כמדריכי טיולים וניקח את החברים, המורים וההורים למסע בתוך העולם שבראנו. נתאמן בלהביא את הייחודיות והיכולות שלנו לידי ביטוי, כדי שישמשו אותנו גם בעולם האמיתי – המרתק והמורכב שמסביב.

במהלך הקורס נטייל על גשר בין העולם האמיתי שבחוץ, לבין עולמנו הפנימי ונחצה אותו הלוך ושוב. נצא למסעות שונים – חברתיים, מדעיים וטכנולוגיים כשאנו מסיירים בממלכות המדע, הטכנולוגיה, האומנות והעיצוב.
נתאמן בבנייה, המצאות, סיפור סיפורים, חשיבה יצירתית, עבודת סדנה.

 

קורס זואולוגיהירון גרינברג

בקורס זואולוגיה נכיר את עולמם המופלא של בעלי החיים. נעסוק בנושאים כגון מיון עולם החי, היכרות מגוונת עם מחלקות בעלי החיים ועוד נושאים נבחרים, נעשה זאת במגוון שיטות ודרכים.

הלמידה בקורס מגוונת וחווייתית, תועבר בשילוב מצגות, חידונים, משימות קבוצתיות בדגש על שיתוף פעולה, תרגילי המחשה, וכמובן שגם עבודה עם בעלי חיים באופן לימודי וחווייתי.

 

קורס המשך בזואולוגיה- ירון גרינברג

הקורס מהווה המשך הרחבה והעמקה לקורס זואולוגיה, מתמקד בהכרות עם בתי גידול על שלל המרכיבים והמאפיינים, עוסק במגוון נושאים ובהיבטים אקולוגים הקשורים לטבע בעולם ובארצנו.

במהלך הקורס נלמדים מגוון נושאים ומושגים הקשורים לתחום כגון: מה הוא בית גידול, תנאים ביוטים וא-ביוטים, נישה אקולוגית, יחסי גומלין ודינמיקה בין מאכלסיו של בית הגידול, דחיקה תחרותית, גורמים מגבילים בבית הגידול וכיו"ב.

אחת ממטרות הקורס הינה להכיר תהליכים אשר נגרמים על ידי האדם ופוגעים בסביבות החיים במגוון היבטים, זאת במטרה להגביר את המודעות הסביבתית והאחריות האישית בקרב התלמידים בנושאים אלו.
הלמידה תועבר בשילוב מצגות, חידונים, משימות קבוצתיות, תרגילי המחשה, עבודה מחוץ לכתה ותוצרי תלמידים.

 

"קופסאות שחורות" – לילך בודנר

איך מייצרים משחת שיניים? מהי נוסחת המרכיב הסודי במשקה קוקה קולה? איך נוצרת השתקפות במראה? כיצד פועל הפריסקופ? האם ניתן לצעוד בשדה ביצים ולהשאיר אותן שלמות?
"קופסה שחורה" הינה מערכת או תופעה אשר הרכבה ואופן פעולתה נסתר מעינינו. מטרת הקורס קופסאות שחורות הוא לעודד הסתכלות ב "בעיניים מדעיות" על סביבתנו הקרובה.

בקורס נחקור תופעות המוכרות לנו מחיי היום יום וננסה לפענח את אופן פעולתן. לאחר פיצוח והבנת התופעות ניישם את הידע על ידי בניית תוצרים הפועלים על פי העקרונות המדעיים שנלמדו.
במהלך הקורס נתמודד עם משימות ארוכות טווח שיאפשרו לנו להתמקד בביצוע ובהפקת ידע. המשימות השונות דורשות חשיבה יצירתית, יכולת לפתור בעיות בדרך שאיננה שגרתית, דיוק והתמדה. בנוסף תידרש במהלכן עבודת צוות ושיתוף פעולה בין חברי הקבוצה.
ההערכה בקורס תתבצע על פי מעורבות והשתתפות פעילה במהלך הדיונים הכיתתיים, על פי תהליך העבודה על התוצרים (שימוש בידע הנלמד, התמדה, יוזמה ויצירתיות) ועל פי התקדמות והיבטים חברתיים שיבואו לידי ביטוי בעבודת הצוות.

 

15 ההמצאות – רן לוי-לויה

נצא למסע בזמן ונכיר 15 המצאות, עתיקות וחדשות, ששינו את חיינו. מהמצאת אבן היד והיכולת להדליק אש ועד למכשירים חשמליים.

הקורס ישלב לימוד וידע תאורטי מדעי עם חוויה והתנסויות.
נתאר את תהליך התיכון, נחפש השראה בטבע להמצאות חדשות (ביומימיקרי) ונכיר המצאות ישראליות.
המצאות לדוגמא מתוך הקורס: מגדלת, מיקרוגל, מצלמה, מחולל, טלפון, מצנח ומסמר.

במהלך הקורס יושם דגש על יצירתיות.

 

ארכיאולוגים צעירים – טל חביב-משיח

הקורס משלב ידע מדעי בתחומי תוכן שונים והתנסות מעשית בטכנולוגיות ובאומנויות הקדומות.
הקורס מתמקד בהתפתחות האנושית והטכנולוגית מראשית האנושות, דרך התהליכים החברתיים והמדיניים שחלו במזרח הקדום ועד לחקר תרבויות שכנות וניתוח ממצאים יוצאי דופן. מטרתו לעודד את התלמידים למודעות ומחויבות לעברינו כחברה וכקהילה ולהובילם להבנת הצורך בשמירה ובחקר עתיקות ישראל.

סביבת הלמידה מאפשרת ומעודדת יוזמה, אכפתיות, גמישות, אחריות, דינאמיות, עבודת צוות, שיח מאתגר ויצירתיות.

משתתפי הקורס ידרשו לחקר נתוני חפירות ושחזור ממצאים ארכיאולוגים מפורסמים תוך שימת דגש על חשיבות שימור הממצא והפקת לקחי העבר לטובת עתידנו שלנו. נתוודע אל התקופה הפרהיסטורית בא"י, עולם הנומיסמטיקה וחקר המטבעות, נפענח כתבים עתיקים שמקורם במזרח התיכון הקדום, נשחזר את אומנות הפסיפס, נספר את סיפורי המיתולוגיה המצרית העתיקה ועוד.
בנוסף, נעודד ביקורים משפחתיים באתרים ארכיאולוגים בכל רחבי הארץ והצגת הביקורים בפני חברי הקבוצה תוך התמקדות בנושאים שעלו בשיח הכיתתי.
במהלך הסמסטר נשאף להשתתף בחפירה ארכיאולוגית פעילה של רשות העתיקות ולהתנסות בפועל בכל מה שלמדנו בכיתה.

 

gifTED –  שחק איתן ורן לוי-לויה

היכולת לשנות תלויה לא פעם ביכולת לבטא את הרצון, לשכנע ולגרום לאחרים להצטרף. אין לדעת מי ממשתתפי הקורס יהיה מהפכן או מוביל דעת קהל כזה או אחר, אבל היכולת להעביר את המסר בצורה מדויקת הוא כלי בעל ערך.

עוד בימי קדם השתמשו מנהיגים דגולים ביכולת הנאום כדי למצוא דרך ללבם של המאזינים ולעורר בהם השראה. משה, ישו, ג'ורג' וושינגטון, נפוליאון בונפרטה, מהטמה גנדי, וינסטון צ'רצ'יל, היטלר, סטלין, מרטין לותר קינג, ג'ון פ' קנדי, אמא תרזה, נלסון מנדלה ורבים אחרים, שהניעו בני אדם לפעולה, העניקו להם תקווה או מילאו את לבם חרדה.

בעידן המודרני, הממד הויזואלי הפך מרכיב חשוב ובלתי נפרד להעצמת רעיונות.

קורס חוויתי המאפשר לכל משתתף להתנסות לשכלל כלים קיימים ולרכוש חדשים.

מה באמת מעניין אותי? האם אני יודע לאתר ידע וליצור ידע חדש? האם יש לי מה להגיד? האם אני פונה לרציונל או לרגש? מהי הדרך הטובה ביותר להציג את הדברים? האם אני מכיר את הקהל שלי? האם אני יודע לצפות שאלות או התנגדויות? לשאלות אלו ואחרות נתבקש למצוא תשובות לכל אורך הקורס.

כל תלמיד ו/או קבוצה ימצאו את הערוצים שמתאימים להם, בכדי לומר את הדברים בנושאים השונים, אקטואליה, תרבות, חינוך, כלכלה, פוליטיקה וכיוב'.

 

האני בתנועה – ליאור פרץ

"אתה אמיץ יותר ממה שאתה מאמין. חזק יותר ממה שאתה נראה. וחכם יותר ממה שאתה חושב. "

תוכנית "האני בתנועה" לקידום התפתחות אישית מזמנת לתלמיד התבוננות הוליסטית שלו על עצמו בכל מצב חיים.
התוכנית מקנה כלים לפיתוח המצוינות, היא מתמקדת בפיתוח שיווי המשקל של הגוף, החשיבה והרגש דרך משחק ותנועה ומייצרת עבור הילדים מרחב פנוי, פנימי וחיצוני, למימוש הפוטנציאל הגבוה.

בתוכנית, נשלב דרך חוויה של משחק ותנועה, פרקטיקה גופנית ודינאמיקה קבוצתית ברמה גבוהה, אשר תאפשר יצירת הרמוניה גופנית, קוגניטיבית ורגשית.

הילדים יקבלו "ארגז כלים" עשיר, לאימון ושיכלול יכולות מוטוריות וקואורדינטיביות המהוות עוגן לתהליכי הלמידה. וקדמות התפתחות אישית ומעורבות חברתית.

 

משחקים וחושבים מתמטיקה – אורנה קורמן

בקורס נעסוק במשחקי חשבון וחשיבה – משחקי חוץ ומשחקי כיתה/בית.

בשלב הראשון נחווה משחקים מסוגים שונים- משחקי תנועה, משחקי נייר ועפרון, משחקים בעזרת אביזרים ומשחקי מחשב.
כל המשחקים קשורים לעולם החשבון, ומחייבים תכנון וחשיבה בנוסף לידע והבנה מתמטיים.

בשלב שני נעמיק בניתוח המשחקים, בתהליכי בניית משחק, ובהערכת משחקים.

בשלב השלישי נתכנן ונבנה יחד משחקי מתמטיקה מקוריים.

 

פיתוח חשיבה מתמטית – אורנה קורמן

מטרת הקורס היא לפתח את מיומנויות החשיבה המתמטית של התלמידים המחוננים.
כל שיעור ( או מספר שיעורים ) עוסק בנושא מתמטי מסוים, בדרך כלל כזה שאינו מוכר לילדים, או ב"כלי" מסוים, בהם התלמיד מממש את כלי החשיבה שרכש.

השיעורים סביב נושא כוללים היכרות עם הנושא החדש, ולאחר מכן שלל פעילויות העוסקות בו, בדרכים של חידות, אתגרים, תחרויות, משחקים ביחידים, זוגות וקבוצות, ולמידה פעילה.

השיעורים סביב כלי מסוים, משתמשים בדרך כלל במשחקים מוכרים ( קלפים, דומינו, לוח דמקה… ), ואוסף מגוון של פעילויות בהם, על מנת לפתח את החשיבה המתמטית של התלמידים.

בכל שיעור ניתנת חידת אתגר להתמודדות במהלך השבוע.

הערכת התלמיד תתייחס למוכנותו לשיעור ( הבאת הציוד הנדרש ומטלות הבית ), מידת שיתוף הפעולה שלו בשיעורים, תרומתו לדיון הכיתתי, והתמדתו בהתמודדות עם אתגרי הקורס, וחידות השבוע.

 

המעבדה של דר׳ פרנקנשטיין – מה הסיפורש׳ך? – יורם גרניט ולי דנגור

״כתיבה יוצרת מציאות יוצרת כתיבה״ עפ״י גישת הנרטיב.

במסגרת ״המעבדה״, נעסוק השנה במחקר ״מה הסיפור׳שלי?״ הסיפר (סִפֵּר) או ״הנָרָטִיב״:

הפרשנות האישית שלנו להיבטים מסוימים של העולם – ״מה הסיפור/ים שאנו מספרים לעצמנו ועל עצמנו, לאחרים?״

השנה נשתף פעולה במחקר משותף עם ״הסטודיושלי (הסטודיו של לי) ונבטא את עצמנו ואת הסיפורים גם בדרכים ויזואליות מרתקות.

מהי זווית הראייה המסוימת, דרכה אנו מביטים על המציאות, ההיסטוריה, על החברה ובעיקר הפרשנות האישית שלנו (כפי שאנו ״מספרים אותה״), למציאות כפי שאנו רואים אותה.

לפי הגישה הנרטיבית, אדם בונה במהלך חייו סיפורי חיים רבים המתארים את עצמו ואת יחסיו עם הסביבה. הסיפורים (הנרטיבים) משפיעים ומשרתים את תחושת העצמי.
ברור שאין גרסה נכונה אחת של המציאות (או סיפור חיינו) ולכן עולות השאלות:

  • האם אנו יכולים לשנות את סיפור חיינו?
  • האם אנו הגיבורים של הסיפור שלנו?
  • מדוע? ואיך? ״הסיפורים שלנו״ משמשים אותנו?

במחקר, נעסוק בהתבוננות על אספקטים שונים של חיינו ונבטא אותם דרך כתיבה, אמצעים יצירתיים שונים והרבה דיבורים. ננסה לבחון את המציאות ואפילו להרכיב סיפורים חדשים – מעין בנייה מחדש (reconstructing) או חיבור מחדש (reauthoring) שלנו עם הסובב אותנו – בעקבות התובנות אליהן נגיע.

מעצם טבעם של ״הסיפורים״ – סביר שנחווה הרבה יצירתיות, הומור, שנינות, גילוי לב, תובנות, ושיתוף – יהיה מעניין!!

״הסטודיושלי״ – הסטודיו של לי:
בסטודיו נעסוק בצדדים האמנותיים ויזואלים של ״הסיפור׳שלי״.
נחקור דרכים שונות ומגוונות לבטא את עצמנו ואת המציאות שאנו חווים. נלמד לחבר בין עולמות שונים, תקופות שונות, דעות ואמונות שונות ע״י לימוד וחקר של עצמנו ושל אמנים, יוצרים ואנשים משמעותיים וסיפור חייהם. נלמד להביע את אשר על ליבנו ולבטא את ״האישי שלנו״, נלמד ״לספר לעולם״ עלינו ועל איך אנחנו רואים את המתרחש מסביב.