תקצירי קורסים כיתות ה'-ו' (יום רביעי)

תשע"ט

sPBL – למידה חברתית מבוססת פרויקט – שכבה ה'

תכנית המאפשרת למשתתפים להיחשף למגוון נושאים ולרכוש כלים ומיומנויות שהוגדרו הכרחיות ללומד במאה ה- 21. חשיבה יצירתית, שיתוף פעולה, ניהול משאבים, גמישות מחשבתית, התמדה, תכנון, פעולה בתנאי חוסר וודאות, טיפול בידע הן רק חלק מהכלים בהם נעסוק.

כל משתתף, במסגרת נושא העל, יבחר את הנושאים המעניינים אותו, כך יוצרו קבוצות עניין שישתפו פעולה לצורך השלמת "מוצר". כל שותף לוקח אחריות על התהליך וביחד עם מנחה אישי/קבוצתי ועם עוד 4 מורים מלווים יוצא להשלמת תהליך עמוק ומשמעותי.

ייושם דגש רב על למידה וחיבור בין מספר תחומים, בדיוק כפי שקורה בחיי היום יום.

 

פלסטיק ופולימריםלילך בודנר

הקורס פלסטיק ופולימרים מזמן היכרות עם הפלסטיק לסוגיו, תכונותיו, המבנה המולקולארי שלו, הקשר שבין התכונות למבנה וכן חשיפה לשיטות המחקר המדעי ויישומן.
במהלך הקורס נבין את הקשר שבין פלסטיק ופולימרים. נכיר ונחקור תהליכים כימיים שונים בהם מעורבים פולימרים כמו פילמור וצילוב. נכיר תכונות ייחודיות לפולימרים, כמו למשל אלסטיות ונבין את תרומתן לשימושים השונים של הפלסטיק. נראה שלא כל הפולימרים הם חומרים פלסטיים, חלקם מצויים בגופינו וחלקם במזוננו. נבצע ניסויים שונים עם פולימרים למאכל.

נעבוד כקהילייה חוקרת, ננסח שאלות מחקר, נתכנן ונבצע ניסויים ונעסוק במיומנויות של כתיבת תיאור והסבר לתופעות.
במהלך הקורס נתמודד עם משימות ארוכות טווח, כמו למשל, פיתוח מוצר (פולימר) בעל תכונות רצויות. משימה שדורשת הבנה ויישום הידע שנלמד, תכנון וביצוע ניסויים, עבודת צוות ושיתוף פעולה בין חברי הקבוצה, יצירתיות ויוזמה. עם סיום המשימה, תתבצע הצגה של תהליך החקר והתוצרים בכיתה.

ההערכה בקורס תתבצע על פי מעורבות והשתתפות פעילה במהלך הדיונים הכיתתיים, על פי תהליך העבודה על התוצרים (שימוש בידע הנלמד, התמדה, יוזמה ויצירתיות) על פי תכנון וביצוע תהליכי חקר בהתאם לעקרונות המחקר המדעי, על פי תיעוד וכתיבת יומן מחקר והצגתו בכיתה ועל פי התקדמות והיבטים חברתיים שבאו לידי ביטוי בעבודת הצוות.

 

יצירה, פרשנות וביקורת – מבוא ליצירה רב תחומית – ערן לאור

בקורס זה נצא למסע מעמיק וביקורתי סביב מושגים כגון: השראה, אסתטיקה, קומפוזיציה, יצירה, צורה ותוכן.
נקיים שיח סביב יצירות אמנות מכוננות הנוגעות בנושאים חברתיים, תרבותיים ואישיים, אותן נבחן וננתח באופן ביקורתי ומעמיק.
ננסה לגבש עמדה בהירה ומתואמת כלפי סוגיות כאלו ואחרות העולות מתוך היצירות.
דרך התנסות בטכניקות ובתרגילים מסוגים שונים, ירכשו התלמידים כלים פרקטיים וקונספטואליים למימוש והבעה של רעיון ומחשבה דרך כלים אמנותיים, פיתוח מחשבה ביקורתית, קריטריונים לניתוח יצירות אמנותיות והיכרות עם יוצרים חשובים מתחומי אמנות רבים.

 

מלאכות מסורתיות ואומנות שימושית – טל חביב-משיח

בקורס נגלה את קסם המלאכות המסורתיות, נתחקה אחר הצרכים, הרעיונות וההמצאות המסורתיות ונתנסה ונבין כיצד הן תורמות לנו בחיי היום יום. בעשייה שלנו נשלב; תרבות, היסטוריה, אמנות ושמירה על סביבת החיים שלנו.
הקורס הוא מסע המשלב בין דברי ימי הארץ שלנו, אמנות ודאגה למקום בו אנו חיים. נצעד יחד בין ההיבטים השונים של תרבות, מסורת ושמירה על הטבע בתקווה להגיע להתנסויות מודרניות בדרך מסורתית. נבחן כיצד התפתחות התודעה האנושית השפיעה ומשפיעה על קיום החיים על פני כדור הארץ.
נכיר תרבויות ועמים שונים, חלקם מהמזרח התיכון שלנו, וחלקם רחוקים יותר, נלמד על אופן ההתמודדויות שלהם עם צרכים שונים ועל הפתרונות שהם מצאו, תוך ניסיון רב שנים וחכמה עתיקה שנשתמרה עד ימינו.

בקורס נתנסה בהכנת מוצרים מחומרים מהטבע, טכניקות קליעה ואריגה, בגיבון גבינות ועוד. בסופו של הקורס נדגום יחד תוצרים נבחרים ונציגם בתערוכה משותפת.

 

חדר כושר מוחי (חכ"מ) – חנוך אופיר

אימון המוח חשוב לא פחות מפעילות גופנית ותזונה מאוזנת. לאימון כושר מוחי השפעה ישירה על הגדלת מספר הקשרים בין נוירונים שבמוח ובכך לגרום לחשיבה מהירה יותר, לריכוז וזיכרון משופרים, לשיפור משמעותי ביכולת לפתור בעיות סבוכות ולהעלאת היכולות התפישתיות והביטחון העצמי. הדברים תקפים בכול גיל (אפקטיבי מאוד בגיל הצעיר).
מחקר שנערך על ידי ד"ר קייסי ואשר תוצאותיו הוצגו בכינוס מדעי בשנת 2012 הראה שתרגול שיטתי של המוח מוביל לשיפור משמעותי בריכוז, בכושר לפתור בעיות סבוכות.

סדנאות חכ"מ (חדר כושר מוחי) מיישמות את המחקרים העדכניים בתחום הרחבת העוצמה המוחית. התרגול בסדנאות מבוסס על מסד, תוכנות ייעודיות לפיתוח חשיבה, שפותחו באוניברסיטאות מכוני מחקר וחברות המתמחות בתחום זה.
הנושאים המרכזיים בסדנה: חשיבה מתמטית, חשיבה פסיכומטרית, חשיבה המצאתית יצירתית, חשיבה אלגוריתמית, מוטוריקה, מיקוד וריכוז.

 

עצמי למידה (מבוא לתרחישים) – שחק איתן

אחרי התנסות בעצמי למידה שונים, ננסה לנתח ולפתח כמה משלנו. מבחירת הנושא דרך שאלת השאלה, איתור הידע והיכולת להציג את הדברים בצורה מעניינת ועמומה.

מטרות הקורס – להקנות למשתתפים יכולת עבודה בצוות, טיפול בידע (איתור, עיבוד והצגה), לפתח כלים ומיומנויות בתחום החשיבה והחשיבה על החשיבה, עבודה מגוונת על אינטליגנציה רגשית וחברתית.

 

30 המצאות – רן לוי-לויה

קורס המשך לקורס "15 ההמצאות".
נמשיך במסע ונכיר עוד המצאות, עתיקות וחדשות, ששינו את חיינו.

המצאות לדוגמא מתוך הקורס: מעבורת חלל, סבון, אינטרנט, פצצת אטום וצבעים.

הקורס ישלב לימוד וידע תאורטי מדעי עם חוויה והתנסויות.
במהלך הקורס נמציא המצאות משל עצמנו באופן חופשי ובעזרת גישות של "חשיבה המצאתית"

 

פונקט – בית ליוצרים – מבוא – ערן לאור ושחק איתן

פונקט הינו מרחב ליוצרים שמרגישים שיש להם צורך להביע עצמם, את הרעיונות והאמירה שלהם ביצירה קולנועית,
במתית, וידאו, אנימטיבית ובשילוב מרכיבים שונים.
מטרת הקורס, לתת לילדים עם זיקה ליצירה מקום לביטוי ולילדים ללא ניסיון אך עם עניין, "מסלול המראה" בטוח. לחשוף
את המשתתפים לכוחה ונפלאותיה של היצירה ולבנות בסיס להעמקה בהמשך הדרך.
לאורך כל הקורס נקפיד על בניית סביבה שתאפשר לכל אחד להוציא את היוצר שבו. משחקי תאטרון, תרגילים בצילום,
צפייה וביקורת על תוצרים מהתעשייה ושלנו, כתיבה, עריכה, במוי, הפקה, פס קול, ועוד.

 

משחקים, דמיון ויצירתיות –  ליאור קזולה

במסגרת קורס זה נצא למסע פנימי וחיצוני

נלמד משחקים שונים מכל העולם ( ניו זילנד, שבדיה, סין, אפריקה, ישראל, צרפת, ספרד, אנגליה, בלגיה ועוד).
נלמד להכיר טוב יותר את עצמנו, רגשותינו, מחשבותינו וההתנהגות שלנו, נלמד על יחסים חברתיים ועל תקשורת.

נרכוש מיומנויות חשיבה מתקדמות, ונשחק במשחקים אסטרטגיים מורכבים. ונלמד לעומק את גישת מד"הים לפיתוח יצירתיות.

 

פיתוח חשיבה לוגית – אורנה קורמן

מטרת הקורס היא לפתח את מיומנויות החשיבה הלוגית של התלמידים המחוננים.

בתחילת הקורס יכירו התלמידים את כשרי החשיבה הדדוקטיבית והאינדוקטיבית, לאחר מכן ייחשפו לתורת ההיגיון ולתחשיב הפסוקים.

לאחר הסקירה התיאורטית הנ"ל, נעבור לתרגול ושיפור מיומנויות החשיבה הלוגית של התלמידים, זאת ע"י יישום מיומנויות אילו בתחומים של משחקים, בישול, ספורט, בילוש, חידות ,צילום ויצירה.

בשלב האחרון של הקורס, התלמידים יבנו בכוחות עצמם חידות היגיון ו/או משימות, המחייבות שימוש בכשרי
החשיבה הלוגית.

הערכת התלמיד תתייחס למידת שיתוף הפעולה שלו בשיעורים, תרומתו לדיון הכיתתי, התמדתו בהתמודדות עם אתגרי הקורס, והמטלה המסכמת שיבצע.

 

טיול מתמטי – אורנה קורמן

בקורס "טיול מתמטי" התלמידים יעסקו בתכנון טיול בארץ כלשהי בעולם. התכנון יהיה בדגש מתמטי. התלמידים יבחרו את ארץ היעד שלהם, ילמדו עליה, ויתכננו בה טיול, בו יתייחסו לאתרים מרכזיים, ולאפשרויות הבילוי באותה ארץ. התלמידים יבנו את מסלול הטיול, בהתייחס למרחקים, דרכי תעבורה, ועלויות הטיול.

את ההצעות הסופיות נקבץ בחוברת המלצות לטיולים של תלמידי הקבוצה, שתצא לאור ותופץ לתלמידי הכיתה.

במהלך הקורס התלמידים ישתמשו במקורות מידע ממוחשבים, ויעבדו בצוותים. הלמידה בקורס מבוססת על
עבודה עצמית מונחית, תוך מתן ביטוי להעדפות האישיות של התלמידים.