תקצירי קורסים כיתות ז'-ט' (יום שלישי)

תשע"ט

פונקט – בית ליוצרים – יסודות – שכבה ח' – ערן לאור ושחק איתן

מרחב יצירה אליו מוזמנים אלו מכם שיודעים ואולי רק מרגישים שיש להם צורך להביע את עצמם ולומר את הדברים דרך יצירה תאטרון, קולנוע, וידאו ארט, אנימציה.

אחרי שנים בהם פעלנו זה לצד זה ולעתים יצרנו חיבורים, מצאנו דרכנו לבנות קורס משותף בכדי לתת מענה מקיף ומקצועי ככל שאפשר למשתתפים.

קבוצה אינטימית, שני מנחים, שיח עם התעשייה, סיורים ופעילויות תומכות עשייה. אלו יספקו בסיס איתן מספיק בכדי לעבור תהליך משמעותי שבסופו, ערב הצגה בפני קהל עם שלל תוצרים המספרים סיפור של תהליך. כל שעלינו לעשות הוא לצלול
לתוך העשייה.

הקורס יחולק לשלושה חלקים עיקריים –

  • בניית הקבוצה כתשתית לעבודה יצירתית משותפת.
  • רכישת כלים ומיומנויות (בימוי, צילום, עריכה, תסריט, משחק, פס קול…)
  • תוצר גמר פרויקט אישי (יוזמה וניהול של היוצר) בליווי מקצועי, עד ההגשה.

שותפות בקבוצה מחייבת השקעת משאבים ובעיקר נכונות להיות חלק מקבוצה יוצרת – להגיב, לבקר, להיות מבוקר, להעמיק, לחקור, לעסוק ברגש, לשאול ולנסות.
לאלו מכם המכוונים ליצירה תהיה זו חממה לרכישת כלים, מיומנויות ובעיקר מקום לבוא לידיי ביטוי ולאלו מכם המגיעים ללא ניסיון וידע אך עם רצון, סקרנות ומוטיבציה, זה יכול להיות הקורס שיהווה צומת בחייכם ויגרום לכם לעשות חישוב מסלול מחדש.

הקבלה לקורס מותנית בהגשת תיק עבודות ובראיון אישי.
תלמידים מצטיינים יוכלו להשתלב בקבוצה הבוגרת.
מספר המקומות מוגבל.

 

פונקט – בית ליוצרים – שכבה ט' –  ערן לאור ושחק איתן

אחרי שנה בכור ההיתוך של פונקט, התגבשתם כקבוצה יוצרת וזכיתם לגעת ולו לרגע, בתחושה הזו שהמסך עולה והדברים מתחברים.
לצד כלים ומיומנויות, שיתוף פעולה וגיבוש, כל אחד עשה מסע אישי עם עצמו, על הגבולות, העניין, האמירה, הדברים שמניעים אתכם.

למרות התוצרים המרשימים, בטח הבנתם עד כה שאתם ממש בהתחלה ויש עוד הרבה מה לחשוף בתחומי העשייה ובעיקר בתוככם.
השנה נעמיק את ההיכרות כקבוצה וכיחידים, נתנסה בטכניקות חדשות ונחדד את אלו הקיימות, נבחן את המתרחש סביבנו ומה זה גורם לנו להרגיש, לומר וליצור.

 

רד מעל מסך הטלוויזיה שלי – טל שגיא

הקורס "רד מעל מסך הטלוויזיה שלי" מאפשר הצצה אל העולם האמיתי של החדשות, אל הדילמות שעומדות מדי יום בפני כתבים ועורכים כשהם נוגעים בנושאים הבוערים ביותר בארץ ובעולם.
בכיתה ננסה להבין מה דרוש לסיפור כדי להפוך לידיעה חדשותית, מדוע קיימים הבדלים באופן הסיקור בין כלי התקשורת השונים ומהו תהליך קבלת ההחלטות העובר על עיתונאי מן הרגע שהסיפור התרחש ועד לרגע בו הוא משודר על המסך.
אחת ממטרות הקורס היא להפוך לצרכני תקשורת טובים יותר, כלומר סקרנים, מעורבים, ולא פחות חשוב – ביקורתיים.

ביחד ננתח כתבות טלוויזיוניות, נשווה בין כותרות עיתונים או אתרי אינטרנט ואף נתנסה בכתיבה עיתונאית.

לקראת סוף הקורס מתוכנן סיור מודרך באולפני חברת החדשות (לשעבר חדשות ערוץ 2) בנווה אילן.

טל שגיא, 38, עורך וכתב בדסק החוץ של חברת החדשות מזה 11 שנים, נשוי ואב לשניים, מתגורר בכפ"ס.

 

לכבוש את העולם בשלושה אקורדים – טל שגיא

שלושה אקורדים ופחות מעשרים מילים – זו היתה יריית הפתיחה של הביטלס באוקטובר 1962 כשיצא השיר love me do. הרוקנרול אמנם לא נולד אצל החיפושיות אבל הפך בזכותם לז'אנר המוזיקלי הפופולרי ביותר במאה ה-20 תוך שהוא מהווה גשר לפערים של מעמד, גיל, גזע ומין.

הקורס יעקוב אחרי התפתחות הרוקנרול והשפעתו על החברה המודרנית. יחד ננסה להבין כיצד הצליחו גיבורי גיטרה לסיים מלחמות, להפיל ממשלות ולבטא מחאה של דור חדש, צעיר ובועט. במהלך השיעורים נעקוב גם אחר ה"עלייה" שעשה הרוקנרול לארץ ישראל, ההשתלבות שלו באקלים המזרח תיכוני ודחיקתו לשוליים בעשור האחרון.

הקורס יכלול, מעבר למשימות ולדיונים בכיתה, גם האזנה פעילה ומודרכת לסגנונות מוזיקליים מגוונים.

 

החוויה הפיננסית – נעם נדב

קורס המקנה כלים פיננסים שימושיים לחיי היום יום וכן פיתוח כישורי יזמות ומנהיגות אישית. התוכנית הייחודית מיועדת להעצמה אישית ופיתוח יכולת גבוהה יותר להתמודדות עם אתגרים כלכליים ואישיים.
הפעילות מושתתת על חוויה והדמיה מעשית ומשלבת משחקי עסקים, הפעלות דינאמיות, סיפורים מעוררי השראה, דינאמיקה קבוצתית ודוגמאות מהחיים.

במהלך הקורס נלמד על חשיבות הנושא, היסטוריה של הכסף, סחר חליפין, התנהלות כלכלית נכונה, צרכנות, תפקיד הבנק, הלוואה וריבית, הכנסות והוצאות, חשיבה ביקורתית ויצירתית, סיכוי מול סיכון, חוב טוב וחוב רע, משכנתא, בורסה, נדל"ן, יזמות, חזון, מטרות ועוד.

https://www.youtube.com/watch?v=LGuysmAmEP8נעם נדב מדבר על שיטות הוראה

 

פיזיקה חוויתית – נעם כהן

בקורס פיזיקה חווייתית נפגוש תופעות פיזיקליות שהן חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו. נחקור את הקול, את האור (בחדר חושך), את החשמל ואת המכניקה.

נערוך ניסויים, משחקים והדגמות, דרכן נחווה ונלמד על התופעות הפיסיקליות.
נכיר את התופעות  גם דרך לימוד על עולם החושים של בעלי החיים ועל תקשורת בין בעלי החיים.

במהלך הקורס יכינו הילדים פרויקט המסכם את אחת מהתופעות שנלמד ואותו יציגו עם סיום הקורס.

 

חקר בתלת מימד – מתחילים – לירן זריהן

דמיינו  שאבד לכם הפקק לבקבוק ובלחיצת כפתור הדפסתם פקק מותאם חדש. בתום השימוש בבקבוק במקום להשליכו לפח המחזור הכנסתם אותו למכונה ביתית. המכונה תוציא לכם חומר גלם ממוחזר, אתו תדפיסו קופסת אחסון לפיקניק המתוכנן בסוף שבוע.

לא זה לא מדע בדיוני זה העתיד הקרוב.

יצרנים צעירים בואו לחקור, להבין ולעבוד בתחום ההדפסה בתלת ממד, התחום החם ביותר  שהולך לשנות את פני העתיד.
הלמידה תשלב: עבודה בתחום התוכנה (מידול בתלת ממד, תיווך להדפסה), חומרה והדפסת פרויקטים אישיים.

 

מסע עולמי בעקבות המוזיקה והאומנות השבטית – דרור גיל

קודם כל זה לא מה שאתם חושבים!
מוצארט באך ובטהובן שייכים לקורס אחר לחלוטין.

במהלך הקורס ניסע בזמן לראשיתה של המוזיקה מתקופת האבן אל השבטים הראשונים שאי פעם טיילו על הכדור.
נחקור את כלי הנגינה המיוחדים שלהם ונוכל להתנסות בהם במהלך השיעור.
נעבור שיעורים בפיזיו- אקוסטיקה ונצפה בניסויים בהשפעת סאונד על חומרים ועל המוח האנושי.
בשלב הפרקטי נבנה יחדיו את כלי הנגינה הללו בכיתה.

מברגות, מסורים חשמליים, מכונות חריטה וגילוף… הבנתם את הרמז.

מחכה לפגוש אתכם בתחילת המסע.

 

צליל מכוון – אלון גינצברג

תוכנית החושפת את התלמידים למגוון רב של סגנונות ותקופות מוזיקליים.
במסגרת התוכנית נאזין ללהיטים ולצידם שירים נחבאים אך מיוחדים. נצפה בביצועים שונים ונלמד לנתח ולהכיר את הווידאו קליפים שהיום הם חלק בלתי נפרד מההפקה המוזיקלית.
ניחשף לעיתים גם לשירי ארץ ישראל היפים והאהובים ולמוזיקה מהעולם.
נאזין לפופ, לג'אז, לדיסקו, למוזיקה קלסית מהמאות האחרונות ולהפתעות נוספות.
נגלה מה מסתתר לעיתים בצלילים ונכיר תקופות שונות על ציר הזמן.

התוכנית מאפשרת לילדים היודעים ורוצים לנגן להביא כלי נגינה ולנגן קטעי מוזיקה הנלמדים בתוכנית.

 

במבט היסטורי – אלון גינצברג

בתוכנית זו נכיר אירועים היסטוריים ודמויות נבחרות שהשפיעו בדרכם על סביבתם ולעיתים על העולם. נעסוק הן בארץ ישראל והן בעולם הרחב ונבדוק הזיקה והקשר בין מאורעות בעולם לבין ארץ ישראל והיהודים.
הלימוד בוחן נושא ממגוון זוויות– היסטורית, גיאוגרפית, תרבותית, אדריכלית ועוד.

נלמד לחקור נושא מאוסף מקורות ולהעריך אמינותם ונשתמש במספר דרכים מעניינות לפיתוח החשיבה, השיפוט והמעורבות כגון כתבי חידה, משחקי תפקידים, שיח מליאה, צפייה בסרטים ייחודיים ועוד.

 

בעקבות מגלים וממציאים – צחי גרינברג

מדע לא נוצר בבועה, אלא בתוך חברה מתקדמת.
ההשראה באה למדען מן הסביבה הגשמית, האומנות והדמיון וכמובן, כמענה לצרכי החברה ובהתאם לאמות המוסר שלה. בקורס זה, נדגיש את החיבור בין המדע למדען, נחלוק כבוד למדענים ונבחן את ההשפעות החברתיות של שניהם.

בכל מפגש או סדרת מפגשים (תלוי בנושא), נעסוק במדען או קבוצת מדענים יוצאי דופן, שהגיעו לפריצת דרך בתחומם או בלטו בדרך אחרת. נכיר קצת את קורות חייהם ואופיים, נבין מה היה ידוע לפני אותה פריצת דרך ומה הכלים שעמדו לרשותם וננסה להתחקות אחר התהליך המדעי שהוביל אותם לאותה תגלית או המצאה (ככל שיתאפשר, בליווי ניסויים והדגמות). נכיר את התגלית או ההמצאה עצמה ואת השינוי שהתחולל בעקבותיה (או ננסה לחזות שינויים שיתחוללו בעתיד…) בעולם המדע ובעולם בכלל.
נכיר צדדים מוזרים ומשעשעים של המדע.
קיימת אפשרות שהרצאות קצרות בחלק מהשיעורים יועברו ע"י תלמידים שירצו בכך.

מטרות הקורס: חשיפת התלמידים לידע באופן מעמיק ויצירתי בתחומי מדע שונים כגון ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, רפואה, הנדסה ומדעי החלל, פיתוח ועידוד הסקרנות, היצירתיות וחשיבה מדעית מעמיקה, הבנת התהליך המדעי, מהמחשבה ועד לתוצר הסופי, מיתוג הלימוד כמעניין ורלוונטי ועידוד הסתכלות בוחנת על העולם שסביבנו, ע"י עיסוק, בין השאר, בתופעות בהן אנו נתקלים ביומיום ונוטים לשכוח את המדע שמאחוריהן, הדגשת האדם שמאחורי המדע והבנת האחריות המוסרית שעל האדם לגלות, לאור הכוח שהידע מקנה לו, חשיפת התלמידים למקורות מידע מהימנים ודרכי הגישה אליהם.

 

ממעמקי הכדור – ענת אש- מור

"ממעמקי הכדור" הוא מסע מרתק המתחיל בליבת כדור הארץ, וממשיך דרך כל שכבותיו עד קצה האטמוספירה.
יחד נבין מדוע כדור הארץ עגול, מה גורם לו להיות משוכב כפי שהוא וכיצד גילו זאת. נתמקד בקרום בו אנו חיים, נכיר ונתנסה יחד בתהליכים הגיאולוגיים המעצבים אותו דרך ניסוי, תהייה ותצפית. נכיר את הפיזיקה שמאחורי רעידות האדמה וכיצד באה לידי שימוש במחקר היום. נקשור את כדוה"א אל השמש ונבין כיצד האקלים מושפע ומשפיע על התהליכים הגיאולוגיים, שרשראות ההרים והעמקים שסביבנו.

לסיום, נצרף את כל חלקי הפאזל לכדי מודלים קבוצתיים של התהליכים והתופעות הנבחרים ע"י חברי הקבוצה.

 

רטוריקה: אמנות התקשורת האפקטיבית – תומר שור ליבפלד

מה צריך בכדי להוביל צוות? למה צריך לשכנע? מה צריך על מנת לשכנע? כיצד נהפוך למקשיבים טובים יותר, על מנת לשכנע? האם לשכנע זה "לעבוד" על אנשים? האם כל אחד יכול?
זה בהחלט אפשרי. עם הדרכה נכונה זה גם הרבה יותר פשוט ממה שרוב האנשים חושבים- כל אחד שרוצה יכול. הנוסחה להצלחה הנה תיאוריה, תרגול ומשוב.
הקורס מתממשק עם החיים 'בחוץ'. 'שם' אנו פעמים רבות נבחנים דרך האופן בו אנו באים לידי ביטוי ולא רק על פי עומק רעיונותינו.

בקורס מעשי זה, נשלב בין מרכיבי הנוסחה: נערוך סימולציות שכנוע שונות, אותן נצלם בווידאו. נעביר משובים על אחרים ונלמד לקבל ואף לדרוש משובים על פעולותינו. תוך כדי הדיון אודות המשובים נרכוש אמצעים רטוריים ונלמד את אומנות השכנוע ברמות הגבוהות ביותר. נתחיל באומנות השכנוע בשיחה אחד על אחד, נמשיך בשיחה אינטימית (צוות עבודה) ונסיים עם עמידה מול קהל.

 

ממנהיג לעצמי למנהיג סביבתי – תומר שור ליבפלד

האם אנו לוקחים שליטה על חיינו או רק נסחפים עם הזרם? כיצד הופכים להיות המנהלים של חיינו? כיצד מתכננים זמן? מדוע חשוב לקבוע יעדים? כיצד הופכים אפקטיבים באמת? מדוע חשוב להבין את צרכי האחרים? כיצד הופכים למקשיבים מצויינים? איך נהפוך למובנים? באיזה אופן ניתן לבנות שיתוף פעולה אפקטיבי עם אחרים?

בקורס חוויתי ומאוד מעשי זה, נצא למסע של לקיחת השליטה ומענה לכל השאלות האמורות. כל זאת, מתוך אמונה שכל אחד יכול להיות דמות של שינוי – כל אחד יכול לעצב את חייו וסביבתו.
בקורס זה נרכוש כלי שליטה בחיים האישיים לרבות ניהול עצמי (זמן, סדר עדיפויות). נתנסה בבניית מסגרות שיתוף פעולה לאורך זמן, נחזק את האמונה ביכולת ההגשמה העצמית ונלך בדרך של שיפור עצמי מתמיד.

מטרת הקורס: המשתתפים יבינו את עוצמת ההרגלים על חייהם, והיכולת לעצבם, יקחו שליטה ואחריות על חייהם. כמו כן ילמדו ויפנימו כלי ניהול פרוייקטים וניהול עצמי שימושיים לחיי היום לרבות, בניית מטרות, סדרי עדיפויות וכתוצאה מכך גם ניהול זמן מתקדם. בנוסף ירכשו פיתוח כישורים חברתיים ותפקוד בקבוצה לרבות למידה הבניית מצבי 'מנצח-מנצח', פיתוח כישורי הקשבה מתקדמים וסינרגיה.נחזק גם כוחות חיובים וביטחון עצמי לקראת לקיחת אחריות ומנהיגות.

דרישות הקורס: מחויבות רבה בעשיה על מנת להשיג מצוינות. כל תלמיד ידרש להיות שותף פעיל בסימולציות השונות, בהכנת הטפסים בבית ומשובים קבועים אודות הקורס כפי שהיו גם שנה שעברה
בנוסף, השיעורים יתבצעו במתכונת הארקנס בה נדרש לכבד את חברי הקבוצה בתרבות דיון משמעותית. עמידתכם בדרישות אלו תהיה גם המפתח להערכתכם: כיצד תפעלו בצוותים, כיצד תתרמו במשוב, עד כמה תשקיעו בהכנת השיעורים וכיצד תכבדו את חבריכם בדיונים.

 

אומנות מודרנית אני מדברת אליכם – לי דנגור

בקורס ניחשף ונכיר את התנועות והאמנים השונים שפעלו ופועלים במאה ה-20 וה-21.
נבין לעומק את התפתחותה של האמנות העכשווית עד זמננו אנו והכל… גם דרך הידיים: נתנסה בטכניקות עבודה מגוונות: ציור, רישום, קולאז', טכניקות מעורבות, צילום ווידאו-ארט. 

בנוסף, נלמד לדבר על אמנות, להתבונן ביצירות ולהבין את השפה – שפת האמנות העכשווית. 

 

סדנת חומרים – לי דנגור

בסדנא נתנסה בעבודה עם מגוון רב של חומרים ודרכי עבודה: צבע, עץ, גבס, חומרים ממוחזרים ועוד ועוד…

נלמד כיצד להביא רעיון- לעשייה, להביע ולבטא בעזרת ארגז הכלים של האמנות ובעיקר- להנות מתהליך היצירה.

 

ארדואינו: למידה בקוד פתוח – לירן זריהן ויורם גרניט

לפני קצת יותר מעשור מי שרצה במחיאת כף להדליק את האור בחדר, ובשעה 7 בבוקר לגרום לתרנגורובוט לנגן מנגינת השכמה, היה צריך להיות מומחה באלקטרוניקה.
כיום זה נגיש, די זול ואפשרי, באמצעות ארדואינו- מיקרו בקר המשמש כסביבה לפיתוח פרויקטים המשלבים רכיבי אלקטרוניקה ותוכנה בקוד פתוח. סביב הארדואינו קיימים מיליוני משתמשים מסביב לעולם המפתחים ומשתפים פרויקטים שונים, מהם אפשר ללמוד, לשנות ולהתאים לצורכנו. הפיתוח מעולם לא היה נגיש יותר, יחד נרכוש מיומנויות ונגשים חלומות.
הכרות עם סביבת העבודה ארדואינו, רקע בסיסי בחשמל ואלקטרוניקה, תכנות.

 

בואו נייצר ! Let's make – לירן זריהן

מדגדג לכם באצבעות? רואים משהו וממש בא לכם לפרק/להרכיב/לשדרג אותו? מרגישים צורך תמידי להתעסק במשהו? בקיצור אוהבים ליצור? אז כנראה שאתם מהזן היצרן, והקורס הוא בדיוק בשבילכם.
קורס ליצרנים ביתיים שאוהבים ליצור בכל מיני תחומים. נשלב מיומנויות,  נמציא רעיונות ונפרוץ את הגבולות. בואו לחלום לייצר ולשתף. הקורס מיועד לתלמידים רציניים ונדרשת בו השקעה מעבר לזמן שעות הלימודים.

 

משחקי חשיבה – נועם טלמור

במהלך הקורס נלמד משחקי חשיבה שונים ומגוונים באופיים. חלק מהמשחקים יהיו משחקים שבהם הידע גלוי לכולם (כמו משחק השחמט למשל), ובחלק מהמשחקים הידע שבידי השחקנים הוא חלקי. נלמד משחקים המצריכים להתמודד מול היריב ומשחקים בהם נחפוץ לשתף עמו פעולה. המשחקים שנלמד מפתחים יכולת אסטרטגית וטקטית, אינטואיציה ותכנון, התייחסות לאיומי היריב, זיהוי תבניות, הרמוניה ושיתוף פעולה. כל זאת בדגש על כיבוד היריב.
שיטת לימוד המשחק מאפשרת לכל תלמיד להתמודד עם אתגרים לנוכח רמתו.

במהלך השיעורים נשוחח על התחושות והרגשות שעולים בנו בזמן המשחק ונלמד לעשות רפלקציה עצמית. נדבר על הקשיים שאנחנו חווים, התמודדות עם אי-ודאות והפסד והדרך לקבל זאת ולצמוח מכך. הקורס מהנה מאוד ומאתגר וחושף בפני התלמידים את הקסם של חווית משחק.

 

להצליח להיכשל –  נועם טלמור

אחד הקשיים האופייניים למחוננים הוא הפחד מכישלון.
קורס זה בא להתמודד עם הפחד הזה באופן ישיר באמצעות צחוק ומשחק דרך טכניקות מעולם התיאטרון והליצנות.

ליצן הוא דמות שרוצה תמיד לעשות הכל כמו שצריך אבל אף פעם לא הולך לו. הוא לא מעוניין להצחיק אף אחד, אלא רק לעשות את המוטל עליו ולחזור הביתה בשלום; מי שרוצה להצחיק זה השחקן ולא הליצן.
כדי לשחק דמות של ליצן עלינו ללמוד ליהנות מהטעויות שלנו ולהיות מסוגלים ל"צחוק על עצמנו".