המעבדה של ד"ר פרנקנשטיין

קישור לאתר הסיפורים הגדול - תוצר הקורס "המעבדה של ד"ר פרנקנשטיין", יויו ותלמידיו

לחצו לכניסה לאתר הסיפורים הגדול ולעולמות המופלאים שבראו הכותבים הצעירים

״במעבדה של דר' פרנקנשטיין״ חקרנו את המציאות שלנו ואת עולמנו הפנימי והחיצוני היומיומי, ע״י המצאה ובריאה של עולמות דמיוניים בהם הכל אפשרי – אנו אלה שמחליטים. אין בהכרח הווה ואין בהכרח עבר… גם העתיד הוא זמן מצוין לקיומו של עולם. בעולם שבראנו אין בהכרח חוקים כפי שאנו מכירים מעולמנו היום.

הקורס עוסק בהתבוננות וביכולת שלנו להבין את העולם שסביבנו ואת עצמנו טוב יותר. התבוננות היא ״הסתכלות חכמה״ הדורשת אנליזה וסינטזה של פרטים רבים המרכיבים את התמונה המלאה. מה משמעות הדברים? למה הם כך? מי קבע? ומה דעתי בנידון? הן שאלות, שכדאי שנשאל עצמנו כלפי כל דבר, כל הזמן.

איך נברא עולם משל עצמנו? מה יהפוך אותו לייחודי?

למדנו לעשות דברים מתוך רצון לחדש ולרגש.
לחדש, כי אין טעם לעשות משהו שמישהו עשה כבר לפנינו… 
ולרגש, מפני שאם אנו לא מצליחים לגרום למישהו אחר להתחבר אלינו ולכוונות שלנו, כנראה מה שאנו עושים אינו משמעותי (אולי רק לעצמנו).

התאמנו בבנייה, המצאות, סיפור סיפורים, חשיבה יצירתית, אמנות, עיצוב, מדע ועבודת סדנה.

בקורס כל אחד מאיתנו קיבל רישיון להפוך "לדר' פרנקנשטיין" בעצמו, הבונה וממציא עולם שלם.
בעולם הדמיוני שנתבקשנו לברוא, יצרנו וחקרנו את הגיבור. הדמות דמיונית, שלה סיפור חיים ותכונות אופי הנובעות מסיפור החיים שבראנו. היא מתמודדת עם דילמה/בעיה/קונפליקט – כל דמות ״והקונפליקט שלה״ (בין אם – אישי, קבוצתי, חברתי או אפילו עולמי).
נתבקשנו לפתח את הסיפור ע"ב עקרונות תסריטאיים ופסיכולוגיים ולחקור אופי, תכונות והתנהגות. וכשיש קונפליקט… יש מפנה דרמטי בעלילה.
חיפשנו ומצאנו פסקול לסיפור ולעולם שלנו, ציירנו מפות והסברים למען ידע כל מי שמתכנן לבקר בעולמנו היכן נמצאים הדברים החשובים ואיך הם נראים
(לא תמיד זה קל, החוקים של העולם אינם דומים בהכרח לשלנו).

המטרה של הסמסטר הזה, היא האתר הזה – במה מכובדת שבה יוצגו הסיפורים, המפות והדמויות כדי שניתן יהיה לעניין גם ילדים אחרים, לאפשר להם להתרשם מעולמנו היצירתי ואולי לעודד אותם לכתוב – נבנה מאגר מכובד של סיפורים מעניינים שנכתבו ע״י ילדים מחוננים למען ילדים נוספים.

ביח״ד רעננה, הקורס נמשך שנה שלמה.
בסמסטר השני, כל ילד פיתח משחק קופסה (או משחק מחשב או משחק קלפים) המבוסס על הסיפור ועולם שהמציא – את המשחקים ניתן לראות ולשחק בהם (וגם להזמין באזורים של התלמידים מיח״ד)