תקצירי קורסים - כיתות ד'-ז'

תשע"ט

מדע מהסרטים – רן לוי-לויה

אוהבים סרטים? אז בואו נצפה בקטעים מסרטי קולנוע ונבחן את הסצנה בראי המדע.
בקורס נבחן כמה תופעות מדעיות בעזרת מגוון של סרטים: בדיוני, פנטזיה, פעולה, מצויר, הרפתקאות והיסטורי.
נכיר עקרונות מדעיים מעולם הפיסיקה, הביולוגיה והכימיה ולא פחות חשוב, נלמד לחשוב בצורה ביקורתית ולבחון תפיסות המתקבעות בזכות ואולי בגלל הקולנוע.
כיצד אמורה חללית להתפוצץ בחלל, האם ספיידרמן פועל באמת כמו עכביש, כיצד עובד טיל, מה קורה שגדלים או קטנים כתוצאה מניסוי מדעי, לייזרים, דינוזאורים, בוב ספוג ועוד.

 

חדר כושר מוחי ממוחשב – חנוך אופיר

המהפכה הדיגיטלית פתחה בפנינו דלתות רבות שעלינו רק להשכיל לעשות בהן שימוש.
אנחנו אוהבים לשחק במשחקי מחשב ויכולים לעשות זאת במשך שעות בכל יום, אז אם כך הדבר, מדוע לא לנצל זאת ולשחק במשחקים שהוכחו מחקרית ככאלו שתורמים לפיתוח ועיצוב כישורי המוח במטרה להרחיב את היכולות המוחיות שלנו?
המשחקים הללו נקראים עצמי למידה והם נמצאים בשימוש נרחב בקרב קבוצות וארגונים מקצועיים לטובת טיוב הצוות.
עצמי הלמידה ישפרו את כל מה שקשור לחשיבה, פתרון בעיות וניתוח מצבים.

בזכות אופיו המיוחד של הקורס, ההערכה מתבצעת כל שיעור כאשר לכל משתתף מחוון אמיתי ויכולת לבחון את העמידה שלו בדרישות הקורס.

גירוי המוח ע"י מאמצי חשיבה בעצימות שהולכת וגדלה היא דרך מוכחת לפתח את המוח והיכולות הגלומות בו.
המשתתפים יעסקו בפיתוח חשיבה מתמטית, פיתוח לוגיקה רב-שלבית (בנית שלבים בעצמי למידה), חשיבה מהירה תחת מגבלות זמן ויעילות, תרגילי חשיבה מורכבים עד מורכבים מאוד הדורשים טכניקות של ניסוי וטעייה, לימוד "משמעת חקירה מדעית" (אחריות, מהימנות , דיוק ובקרה עצמית).

כתוצאה מהתרגול רוכשים המשתתפים "ארגז כלים" לפתרון בעיות סבוכות וישפרו את כושרם המוחי.

 

שנה ראשונה בהוגוורטס – יניב מסינגר

הצטרפו לקבוצת הילדים הראשונה שהוזמנה מישראל ללמוד בבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות, ועברו גם אתם סמסטר רצוף הרפתקאות דמיוניות ואתגרים ממשיים- להילחם במפלצות, לפצח כתבי סתר, לפתור חידות מכל הסוגים, ולפענח את סוד המגדל המכושף. כל זאת במשחק תפקידים קל ללימוד ופשוט להפעלה, שנבנה במיוחד לצורך הקורס ומתאים למנוסים ולמתחילים כאחד.

משחקי תפקידים מפתחים את הדמיון יותר מכל משחק אחר, והאפשרויות מוגבלות בהם פחות מבכל משחק אחר, אבל זו איננה הסיבה העיקרית לעודד ילדים לשחק אותם.
החברה שלנו תחרותית מאוד, סביבתם של ילדים מחוננים על אחת כמה וכמה. המשחקים הקבוצתיים מתחלפים במשחקים של אחד מול אחד, והאחד הזה נוטה לחשוב בצורה בינארית ובאמצעות שבבי סיליקון. לכן, משחק בו משחקים קודם כל "עם", ורק אחר כך, אם בכלל, "נגד" הוא שינוי מבורך.

הקורס יוצר מצבים בהם נדרשים הילדים לשיתוף פעולה ויצירת מערכת קבלת החלטות, הן בקבוצות קטנות והן בקבוצת על של כל הקבוצות. בנוסף, מנסה הקורס לפתח יכולת הזדהות עם דמות בדיונית, שהילד מגלם, מתוך אמונה שהיכולת להזדהות עם הזולת עשויה להתעשר מכך.

הקורס עושה שימוש במשחק תפקידים בעל מנגנון פשוט במיוחד, שפותח במיוחד לצורך הקורס, ובמהלכו הילדים נדרשים לפתור חידות ממגוון רחב של סוגים.

 

פיתוח חידות – יניב מסינגר

בפתיחת הקורס ננסה להבין מהי חידה, ומה מבדיל בינה לבין בעיה או סתם שאלה.
בכל שיעור נכיר סוג אחר של חידות, ננסה להבין איך הן בנויות ולכתוב בעצמנו חידות חדשות מאותו סוג.
בין סוגי החידות (והבעיות) שנפגוש: בעיות סידורים, חידות הגיון, חידות מתמטיות (בפרט: קומבינטוריות), חידות (ובעיות) מכניות, חידות מתחכמות, חידות מטאפוריות, חידות תרתי משמע, חידות חזותיות, חידות בלשיות, צפנים, סדרות מספרים, סדרות צורות, סדרות סמלים, חידות היסטוריות/ביוגרפיות.

 

אסטרטגיה ומשחק – ליאור קזולה

הקורס יפגיש את המשתתפים בשלל משחקים מרחבי הגלובוס ואתגרי חשיבה שונים שיעבירו את המשתתפים תהליך של חקר, עבודת צוות, שיתוף פעולה, טקטיקות ואסטרטגיות בחשיבה ולא פחות חשוב נגיעה מתמדת בפן הרגשי חברתי שכה חסר וכה חשוב בעשייה בעידן המודרני.

המשתתפים ילמדו ליישם במהרה ידע חדש, להגיב בזמן קצר למצבים חדשים על סמך הידע והכלים שירכשו ובעיקר יגמישו את המחשבה ויצרו הגיון חדש בדברים.

מלבד זאת, ניתוח והבנת סביבה משתנה, תכנון של מהלכים, קבלת החלטות, סבלנות והתמדה הם רק חלק מהמיומנויות שירכשו המשתתפים.

 

הבלתי אפשרי, אפשרי – ליאור קזולה

במסגרת קורס זה נעסוק ביצירתיות, בגדלות האנושית וביכולתנו לחשוב חשיבה עצמאית. נעסוק ב"מנעולים שכליים" וקיבעון, בגמישות, פתיחת דימיון דימיון דימיון ועוד קצת דימיון אסוציאציות וחשיבה זורמת, חשיבה המצאתית שיטתית.
כל זאת כמובן באמצעות משחקים שונים

 

ארצות ומאורעות – אלון גינצברג

התוכנית מאפשרת לתלמיד/ה לקחת חלק בגילוי אזורים נידחים בעולם, חבלי ארץ ייחודיים, מסעות אדם יוצאי דופן ופלאי טבע.
התוכנית משלבת נושאי טבע, גיאוגרפיה היסטוריה ועוד ותכלול בין השאר, צפייה בתוכן ויזואלי, בחקר עצמאי בכיתה ובשיח מקדם.
בחלק ההיסטורי נעסוק באירועים רבי חשיבות בהיסטוריה ונתחיל העיסוק בכל פרשיה בפיצוח כתב חידה היסטורי.

 

מגלים עולם – אלון גינצברג

בתוכנית זו נכיר עולמות שאינם מוכרים לנו דיים. נלמד על תרבויות ועמים, נכיר חבלי ארץ מרוחקים ונלמד על תגליות מרתקות של האדם בעולמו לאורך שנות קיום המין האנושי.
נלמד לבחון דברים ללא אנכרוניזם ומתוך שיפוט נייטרלי. נכיר ונבין מדוע תרבויות שונות פיתחו מנהגים שונים או דומים ומה המשותף לנו כבני אנוש.

הקורס משלב נושאים גיאוגרפיים, היסטוריים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים ויעשיר התלמידים בעולמות שחלקם קיימים וחלקם נכחדו מעולמנו, ובשיעור נחייה אותם מחדש.

 

מי שמביט בי מאחור – תומר הלדשטיין

דרך עולם התאטרון והמשחק נצא למסע מופלא אל תוך עצמינו.
נפגוש את העולם סביבנו מזווית משעשעת ואחרת: ניגע ברגשות, בפחדים ובחלומות ונאפשר לדמיון הפרוע שלנו להפוך למציאות צבעונית דרמתית ומשעשעת.

איינשטיין טען כי "הדמיון חשוב יותר מידע. ידע הוא מוגבל, דמיון – אין סופי".  

הבמה הינה כר פורה המאפשר לעוף הרחק בדמיון ולהגיע אל מחוזות שקיימים רק אצלנו במחשבות.

במסגרת הקורס נלמד ונפתח מיומנויות של ניתוח שפת גוף, עמידה מול קהל, עבודה עם פרטנר, קריאת והצגת טקסטים – מונולוגים, דיאלוגים, וגם ליצנות.

ונלמד בין היתר, להיות ינשופי במה – מתבוננים לפרטים, מקשיבים ולפעמים עושים גם קולות מצחיקים.